Jak działają podnośniki z silnikiem trakcyjnym gdy wykonywany jest montaż wind?
Podnośniki trakcyjne to system podstawowy. Silnik połączony jest z krążkiem (koło zębate), nad którym owinięta jest lina lub linka. Lina jest połączona z jednej strony z lewym wagonem, a z drugiej z przeciwwagą.
W momencie przywołania windy na podłogę silnik obraca krążek. Ten silnik może poruszać się w dwóch kierunkach – jeden porusza windę w górę, drugi w dół i tak wykonuje się montaż wind.
Gdy kabina windy podnosi się, przeciwwaga obniża się – i na odwrót. Przeciwwaga oznacza mniejsze obciążenie silnika i systemu, co oznacza, że do poruszania samochodem w górę lub w dół potrzebna jest mniejsza siła i moc. Pomyśl o huśtawce – jeśli jest na niej tylko jedna osoba, dotarcie na szczyt wymaga więcej energii, podczas gdy dwie osoby ułatwiają.
Większość wyciągów będzie również miała gubernatora nadmiernej prędkości, który monitoruje prędkość windy. Jest on na ogół połączony z szynami w szybie i może w razie potrzeby zatrzymać kabinę windy bez użycia kabli.
Hydrauliczne podnośniki pasażerskie – czy montaż wind jest trudny?
Podnośniki hydrauliczne działają na zasadzie: aby podnieść się, pompa wtłacza olej do cylindra, wypychając tłok do góry (który podnosi wózek podnośnika). Aby zejść w dół, zawór otwiera się i olej jest wpuszczany z powrotem do zbiornika, popychając go z powrotem za pomocą siły grawitacji kabiny windy która jest montowana przez firmę ze Szczecina.